Ticaret Bakanı Ömer Bolat: otomobil fiyatı ve kiralar yüzde 20-25 düştü

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Otomotivde birinci ve ikinci el piyasasında, emlak piyasasında, kiralarda bugün yüzde 20-25 civarında bir düşüş kaydedilmiştir. Denetimlerimize devam edeceğiz” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Ömer Bolat, TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2024 yılı bütçesine ilişkin konuşmasında, küresel piyasalardaki olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisinin yatırıma, üretime, istihdama ve ihracata devam ettiğini söyledi.

Bolat, ekonominin 13 çeyrektir kesintisiz büyümeye devam ettiğini, bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla 2023’te milli gelirin 1 trilyon 75 milyar dolara, kişi başına milli gelirin ise 13 bin 380 dolara yükseldiğini belirtti.

‘İŞSİZLİK ORANI SON 11 YILIN EN DÜŞÜK ORANINA GERİLEDİ’

Ömer Bolat, istihdam edilenlerin sayısının bu yılın ekim ayında eylüle göre 246 bin kişi artarak 31 milyon 835 bin kişiye ulaştığını, işsizlik oranının ise son 11 yılın en düşük oranı olan yüzde 8,5’a gerilediğini öne sürdü.

Bu yılın ocak-kasım döneminde 232,9 milyar dolarlık ihracata ulaşıldığını dile getiren Bolat, 2023’ün 256-257 milyar dolar ihracatla kapatılmasının planladığını aktardı.

Bakan Bolat, ithalattaki artış hızının son dört ayda yavaşladığını, alınan tedbirler sonucunda altın ve otomotiv ithalatında yavaşlama kaydedildiğini anlattı.

Mal ticaretinde dış ticaret açığının da bu yılın ağustos ayından itibaren azaldığının altını çizen Bolat, ihracatın ithalatı karşılama oranının da son dört ayda yüzde 80’inin üzerinde olduğunu dile getirdi.

‘FİNANS KAYNAKLARINI ARTIRMIŞ BULUNUYORUZ’

Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında 2024’te ihracatın 267 milyar dolara, 2026’da 302 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini ifade eden Bolat, ihracata yönelik desteklerin sunulduğunu, 2023’te 20 bin firmaya 7,5 milyar lira ihracat desteğinin sağlandığını bildirerek “İhracatçılarımızın finansman sorununu çözmek üzere de Türk Eximbank vasıtasıyla finans kaynaklarını artırmış bulunuyoruz” dedi.

Eximbank’ın desteklerinden faydalananların yüzde 84’ünün KOBİ’ler olduğunu söyleyen Bolat, ihracatçılara sunulan günlük reeskont kredilerinin limitinin 10 katına çıkarıldığını anlattı.

Hizmetler ihracatını da desteklediklerinin altını çizen Bolat, “Hizmet ihracatımızda dünyadaki son 10 yılda artış hızı oranı yıllık yüzde 4,5 iken Türkiye yüzde 7,3 büyümüştür. Biz hizmet ihracatımızda 2021’de 59 milyar dolar toplam ihracattan 2022’de 89 milyar dolara çıktık. Bu yıl 100 milyar doları aşacağız. Böylece, mal ihracatından 256-257 milyar dolar, hizmet ihracatında en az 100 milyar dolarlık ihracatla döviz gelirlerimizi yıllık olarak 357 milyar dolar olarak elde etmiş olacağız” diye konuştu.

“Haksız ve damping ithalata karşı da yerli üretimleri korumaktan çekinmediklerini” belirten Bolat, “Dünya ticareti sertleşirken, rekabet kızışırken kendi ülkelerinde koruma tedbirleri uygulayan ülkelerin, ülkemizde dampingli veya haksız ticari uygulamalarla, menşe saptırmalarıyla ürünlerini boşaltmalarına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘YÜZ BİNLERCE FİRMA DENETLENDİ’

Hükümetin enflasyonla mücadeleyi sürdürdüğünü söyleyen Bolat, fahiş fiyat ve stokçuluk uygulamalarına karşı denetimlerin devam ettiğini aktardı ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bakanlık olarak iç ticarette otomotiv, emlak, stokçuluk, fahiş fiyat gibi alanlarda toplamda 536 milyon liralık ceza kesmek zorunda kaldık. Bunun yanında da Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünün çabalarıyla tüketicilerin taraf olduğu sözleşmeler, reklam ve haksız ticari uygulamaları, piyasa gözetimi, ürün güvenliği denetimleri, marketlerdeki fiyat etiketi ve fahiş fiyat denetimleri sonucunda da 662 milyon liralık ceza uygulamasına gidildi. Yüz binlerce firma denetlendi. Halkın, tüketicinin menfaatlerinin korunması noktasında gereken her şey yapıldı. Otomotiv, emlak ve diğer sektörlerde çıkardığımız yönetmeliklerle spekülatif ve manipülatif fiyat artırma çabalarını yasakladık ve sıkı bir denetime aldık. İlan sitelerindeki fiyat belirleme manipülasyonlarını ağır cezalarla engellemeyi başardık. Otomotivde birinci ve ikinci el piyasasında, emlak piyasasında, kiralarda bugün yüzde 20-25 civarında bir düşüş kaydedilmiştir. Denetimlerimize devam edeceğiz.”

‘İSRAİL’LE TİCARETİMİZ 7 EKİM’DEN BU YANA YÜZDE 48 AZALDI’

İsrail ile Türkiye arasındaki ticaretle ilgili bazı bilgi eksikliklerinin bulunduğunu dile getiren Bolat şunları söyledi:

“Ülkemiz ile İsrail arasındaki ticaret, İsrail’in Gazze saldırısından sonra, 7 Ekim’den bu yana tam yüzde 48 azalmıştır. Ülkemizden mevcut ticareti devlet şirketleri değil, özel şirketler, bunların da bir çoğu uluslararası firmalar yapmaktadır. Türkiye olarak ihracatımızın yüzde 31’i de Türkiye’de doğrudan yatırım yapmış uluslararası firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir.”

Birleşmiş Milletler (BM) kapsamındaki yaptırımları tanıdıklarını ve uyguladıklarını ifade eden Bolat, Türkiye’den gönderilen malların Filistin’in kendine ait gümrüğü ve limanı olmadığı için İsrail üzerinden Filistin’e gönderildiğini söyledi. Ömer Bolat, İsrail’in Filistin’e direkt gönderilen malları tanımadığını belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x