Kadın gömleğinde düğmeler solda, erkek gömleğindeyse sağda olur! İşte sizi şaşırtacak nedeni

Baktığınızda erkek ve kadın gömlek ve bluzlarının düğmelerinin farklı tarafta olduğunu fark edilmiyor bile. Geleneksel olarak kadın bluzlarının düğmeleri solda, erkek gömleklerinin düğmeleri ise sağdadır. İşte nedeni!

NEDEN ERKEK GÖMLEKLERİNDE DÜĞMELER SAĞDA?

Bu durum, kökleri 16. yüzyıla kadar uzanan yüzyıllar süren bir geleneğe dayanmaktadır: 1500’lü yıllarda erkekler hâlâ kılıç ve silah taşıyordu. Sağ elini kullananların sayısı sol elini kullananlardan daha fazla olduğu için silahlar genellikle sol tarafta taşınıyordu. Kılıcı çekerken düğmelere takılmamak için düğme şeridini sağa takmak yaygın bir uygulamaydı.

MODAYA HİZMETÇİLER Mİ YÖN VERİYORDU?

Yüzlerce yıl önce düğme takmak bir statü simgesiydi. Yalnızca hizmetçiler tarafından her gün giydirilen ve soyundurulan zengin kadınlar bu aksesuarı alabiliyordu. Hizmetçiler de sağ elini kullandığından, kolay kapanması için düğmeler sol tarafa yerleştirildi.
Ancak bu açıklamanın önemli bir yanı var: Bu durumda zengin ve güçlülerin modası oda hizmetçilerinin ihtiyaçlarına göre şekilleniyordu ki bu da pek inandırıcı değil.

BEBEK EMZİREN ANNELERİN RAHATI DÜŞÜNÜLMÜŞ OLABİLİR

Diğer bir açıklama ise sol taraftaki düğme patı sayesinde kadınların daha iyi emzirebilmesidir. Çocuk sağ kolundayken kadınlar bluzlarını daha kolay açıp çocuğu göğsüne koyabiliyorlardı.

KARI KOCA YÜRÜYÜŞE ÇIKILDIĞINDAKİ GÖRÜŞ AÇISI

Geçmişte, erkek yürüyüşe çıktığında hanımını çoğunlukla sağ tarafa yönlendirirdi. Eğer hareket ettiğinde bluz biraz açılırsa, içeriyi yalnızca solundaki adam görebilir, diğer tarafta duranı göremezdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x