Emeklilere Yüzde 50 Ek Zam Senaryosu! Tarih ve Detaylar Belli Oldu

Yeni yılda emekli maaşlarına uygulanacak zam oranı dün paylaşılan Aralık enflasyonuyla netlik kazandı. Bu sene SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 37,57, memur emeklilerine ise yüzde 49,25 zam verilecek.

Seçimlere giderken tabanda oluşan rahatsızlığı gidermek adına emeklilere yönelik maaş iyileştirmelerinin yapılması talepleri AKP kulislerinde yüksek sesle konuşulduktan sonra geçen yıl uygulanan seyyanen zam senaryosu tekrar gündeme geldi.

T24 yazarı Binhan Elif Yılmaz’ın dünkü yazısında, maaşlar için bir ihtimalin daha olduğunu ve bunun da seyyanen zamma işaret ettiğini ortaya koymasının ardından benzer görüş de ekonomist Nedim Türkmen’den geldi.

Emekli maaşları için “Cumhurbaşkanı Erdoğan üstünü tamamlayacaktır” diyen Türkmen, ek zam için oran ve tarih verdi.

Türkmen, Cumhurbaşkanı payının Şubat ayında verileceğini ve bunun için de yasa çıkması gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Şubat ayının ortasına doğru burada bir düzenleme ile refah payıyla bunun yüzde 50’ye tamamlayacağını söyleyebiliriz. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’den 12 bin 500 TL’ye çıkarılacağını düşünüyorum. Bu temel aylık ücreti olacak ama bazıları 13 bin-14 bin TL alacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x