Ahmet Şık’tan Ali Yerlikaya’ya: İkinci bir paralel devlet yapılanmasıyla mı karşı karşıyayız?

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde konuştu.

Görüşmelerin önceki yıllara göre daha sakin olduğunu belirten Ahmet Şık, “Son yılların en sakin ve nezaketli İçişleri Bakanlığı’nın bütçe komisyon görüşmesine tanık oluyoruz. Selefinizle aranızdaki niteliksel uçurumun kanıtı olan bu tutum nedeniyle teşekkür etmek istedim. Bu nitelik farkından ötürü, geçmiş yıllarda kendisine sorduğumuz ancak yanıt vermek yerine demagoji yapmayı seçen selefinizle aynı tutumu takınmayacağınızı umut ederek birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum” diye konuştu.

Organize suç örgütü liderliği suçundan kırmızı bültenle aranan Sedat Peker’in açıklamalarını hatırlatan Şık, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya bu konuda adım atılıp atılmayacağını sordu ve şunları söyledi:

‘SEDAT PEKER’İN YÜZLERCE İDDİA VE İFŞASINA RAĞMEN TEK KONUDA SORUŞTURMA AÇILDI’

“İtirafçı olana dek resmi koruma kararı sizden önceki İçişleri Bakanı tarafından uzatılan organize suç örgütü lideri Sedat Peker yakın geçmişte bazı ifşa, itiraf ve iddialarda bulundu. Suç duyurusu niteliğindeki bu ifşalar bakanlığını yürüttüğünüz siyasal iktidarı ve selefiniz olan Süleyman Soylu’yu yakından ilgilendiriyordu.

Peker’in iddiaları rüşvet, yolsuzluk, görevi kötüye kullanma, uyuşturucu ticareti, suikast girişimi, yasadışı silah dağıtımı, mafyadan para alan siyasetçiler, dolandırıcılık ve kara para aklama gibi yüzlerce suçu içeriyordu. Yüzlerce iddia, ifşa ve itirafa rağmen yargının soruşturma açtığı tek konu AKP iktidarı döneminde gerçekleşmeyen Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı suikastıyla ilgili oldu. Geri kalan yüzlerce suç iddiasıyla ilgilenecek mesleki etik kurallara ve cesarete sahip bir savcı çıkmadı. Konu çeteleşme olunca ve birkaç aylık performansınıza bakarak konuyla siz ilgilenecek misiniz merak ediyorum.”

‘SELEFİNİZ KENDİ AYAK İZLERİ TAKİP EDECEĞİNDEN OLSA GEREK GİRİŞİMDE BULUNMADI’

“Peker’in iddia ve itiraflarına ilişkin gazeteci meslektaşlarımla bir kitap kaleme almıştık. Selefiniz olan bakan kendi ayak izlerini takip edeceğinden olsa gerek o iddialara dair herhangi bir girişimde bulunmamıştı. Göreve başladığınızdan bu yana mafya ve çetelere mücadele eden sizin, Duvar isimli kitabımızda konu edinen ülkeye çöken çeteyle de mücadele edeceğinizi umarak kitabı size de takdim ediyorum.”

‘SOYLU-KAPLAN İLİŞKİSİNİ ÖĞRENEBİLECEK MİYİZ?’

“Birkaç soru yönelterek konuşmamı bitireceğim. Süleyman Soylu’nun, 15 Temmuz gecesi TRT binasının önünde kuzeni Sadık Soylu’nun cep telefonuyla konuşarak yanına çağırdığı uyuşturucu ticareti ve mafya faaliyetleriyle bilinen ve ancak göreve gelmenizin ardından tutuklanabilen Ayhan Bora Kaplan’ın selefinizle arasında ne tür bir ilişki olduğunu öğrenebilecek miyiz? Bir İçişleri Bakanı’nın mücadele etmesi gereken mafya lideriyle, nereden, nasıl ve niçin tanıştığı bir yana böylesine bir ilişki içinde olması suç değil mi?”

‘CUMARTESİ ANNELERİ, ANAYASA MAHKEMESİ KARARINA RAĞMEN HER HAFTA GÖZALTINA ALINIYOR’

“Sinan Ateş’in katledilmesiyle ilgili soruşturmada azmettiricileri öğrenebilecek miyiz? Polat çiftinin bazı siyasetçilerin de kara parasını akladığı iddiaları doğru mudur?

Geçmişte Cumhurbaşkanının makamında da dertleri dinlenen ve failleri bulma sözü verilen Cumartesi Anneleri en üst derece yargı makamı olan AYM’nin kararına rağmen her hafta hukuksuzca gözaltına alınıyor. Soylu döneminden kalan bir hukuksuzlukta ısrar edilecek mi?”

‘OKLAR HER SEFERİNDE AYNI YAPIYI İŞARET EDİYOR’

“Yargıdaki rüşvet çetelerinin, Sinan Ateş suikastının, AYM kararlarını uygulamayanların izini sürdüğümüzde, oklar her seferinde aynı yapıya işaret ediyor. Öyle ki bu klik bugün, Yargıtay 3. Ceza Dairesinin verdiği bir karar üzerinden siyasi baskıyla Anayasa Mahkemesi’ni adeta kapattırdı. Geçmiş tecrübelerimizden yola çıkarak sorarsak ikinci bir paralel devlet yapılanmasıyla mı karşı karşıyayız? Ve bu kliğe dönük bir soruşturma olacak mı?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x