Yatırım Analisti, Binance’de Seçtiği Coinleri Paylaştı! DOGE da Var!

Önde gelen kripto para uzmanları ve yatırım analistleri, yakın zamanda yaptığı analizlerde Binance’de bulunan DOGE ve bu altcoin projelerinin yatırımcıları için 2023 yılında bir fırsat olabileceğini aktardı! İşte o altcoin’ler…

Uzmanlar Binance’de bulunan en iyi token’ları açıkladı! Listede DOGE de var!

Stablecoin’ler

Listenin ilk başında stablecoin’ler geliyor. Stablecoin projeleri, fiat gibi istikrarlı varlıklar tarafından desteklenir. Bu nedenle neredeyse her zaman aynı kaldığı için değerleri bir şekilde tahmin edilebilir. En iyi stablecoin projelerine örnek vermek gerekirse USD Coin verilebilir. Circle tarafından desteklenen kripto para projesi, 1 dolarlık sabite sahiptir ve çeşitli ERC-20 uyumlu cüzdanlar ve kripto para borsalarında listelenir. Bununla beraber dünya üzerinde küresel ticaret ve para transferlerinde gerçek dünyada kullanıma sahip olan tek stablecoin USDC değil. En büyük Stablecoin projeleri arasında Tether (USDT), Binance USD (BUSD) ve DAI bulunmaktadır.

Memecoin’ler

Bir diğer yandan memecoin’ler de yatırım analistlerinin gözdesi olarak karşımıza çıkıyor. “Memecoin” terimi esas olarak yatırımcıların ve kripto takipçilerin komik ve animasyonlu meme’ler ile tasvir edilen kripto paraların başında Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin (DOGE) bulunuyor. Yakın zamanda Shibarium güncellemesi ile ön plana çıkan SHIB’in yanında DOGE, Elon Musk’ın desteğiyle yükselişe geçmeye devam ediyor. Birçok yatırımcının memecoin’leri tercih etmesinin nedeni ise fiyatında bulunan ucuz fiyat seviyeleri ve ani yükselişleri olarak aktarılabilir.

ISO 20022 uyumlu kripto paralar

Kripto para piyasasında ön plana çıkan kategorilerden ISO 20022 uyumlu token’lardan en büyüğü Ripple (XRP) olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanların 2023 yılına damga vurmasını beklediği token’lardan biri olan XRP, kurumsal müşteriler için hızlı ve güvenli işlemler sağlamayı hedefliyor. Hızlı ve ucuz para transferlerinde kullanılan token, birçok bankanın mevcut uluslararası ödeme sistemine uygun bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Önde gelen diğer örnekler ise Quant (QNT) ve Stellar (XLM) olarak karşımıza çıkıyor.

DeFi token’lar

Merkeziyetsiz finans ya da DeFi, hiçbir merkezi otoriyeteye bağlı olmayan finansal yapıları ifade eder. Buna örnek olarak stablecoin DAI verilebilir. Stablecoin olmasına rağmen Ethereum blok zincirinde sabit bir ABD doları değerine sahip bir ERC20 tokenidir. Kendi kendini otomatik olarak yürüten bir akıllı sözleşme sistemi fiyatını kontrol altında tutar. Aşırı piyasa oynaklığında DAI, dalgalanmayı azaltmak için bir Hedef Oran Geri Bildirim Mekanizması (TRFM) kullanır ve talep kısıtlamaları sırasında likidite sağlar. Bu kategorideki bir diğer önde gelen örnek ise Chainlink (LINK) olarak karşımıza çıkıyor.

Metaverse token’lar

Kriptokoin.com olarak daha önce aktardığımız üzere Metaverse dünyası, yatırımcıların geçtiğimiz yıllarda trendlerinden düşmemişti. 2023 yılına geldiğimizde ise Decentraland (MANA) gibi token’lar kullanıcıların merkezi olmayan bir şekilde sanal arazi satın almalarına, geliştirmelerine ve takas etmelerine olanak tanıyor. Kullanıcı, Decentraland’da arazi satın aldığında, söz konusu arazi parçasının tek mülkiyetini onlara veren akıllı bir sözleşme satın alıyor. Arazi daha sonra Ethereum blok zincirinde saklanır ve kişi bununla ne isterse yapabilir. Metaverse token’lara örnek vermek gerekirse Theta Network (THETA), Axie Infinity (AXS) ve The Sandbox (SAND) verilebilir.

Fayda token’ları

Bir utility token, belirli bir blok zincir ekosisteminde harcanmak üzere tasarlanmıştır. Yani yatırım amacıyla yaratılmamıştır. Basic Attention Token (BAT), bu kategorideki en iyi kripto paralardan biri olarak verilebilir. Medya tüketicilerinin Brave web tarayıcısını kullanarak web sitelerinde geçirdikleri zamanı takip eden blok zinciri tabanlı bir sistemdir. Bu haliyle, Brave platformunda para birimi olarak kullanılıyor. Kullanıcılar, reklam verenler ve yayıncılar arasında token takasında bulunabilir. Ayrıca BAT’ın oluşturulması, dijital çağda reklamcılığın nasıl yapıldığını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu, kullanıcıların dijital reklamcılıkla nasıl etkileşime girdiğini izlemek ve bu bilgileri dağıtılmış bir defterde depolamak yoluyla olacaktır; bu nedenle, kullanıcılar daha az reklam ve kendilerine daha uygun hale getirilmiş içerikle karşılaşacak.

Güvenlik token’ları

Güvenlik token’ları, mülklerin, tahvillerin, hisse senetlerinin, gayrimenkullerin ve diğer gerçek para birimlerinin tokenizasyonunu menkul kıymet haline getiren token’lardır. Centrifuge (CFG) bu alanda örnek verilebilecek token’lardan biridir. Krediyi küçük işletmeler için daha erişilebilir hale getiren merkezi olmayan bir finans kredisi protokolüdür. Ayrıca, havuz likiditeyi geleneksel finans dünyasına açarak yatırımcılar için istikrarlı bir getiri sağlamayı amaçlamaktadır.

Ödeme token’ları

Birçok kişinin ödeme yapmak için kullandığı token’lardır. En iyi örneklerinden biri Bitcoin (BTC)’dir. Bitcoin, bankalar veya hükümetler gibi merkezi otoritelere olan ihtiyacı ortadan kaldırmayı amaçlayan bir dijital para birimi biçimidir. Her bir kripto para, Bitcoin’in mevcut fiyatının değerini temsil eder. Son zamanlarda günden güne artan kullanımı ile beraber ödeme token’ları ön plana çıkıyor.

Değişim token’ları

Bir kripto değişim token’ı, bir kripto değişimine özgü bir dijital varlık gerektirir. BNB Token bu kategorideki en iyi örnektir. Binance Chain ekosistemine güç veren kripto para birimidir. BNB, piyasadaki diğer dijital varlıklarla aynı şekilde çalışır, çünkü insanlar onu kullandıkça ve ticaretini yaptıkça değeri artabilir ve düşebilir. Bununla beraber Binance, üç ayda bir BNB token yakımı yapıyor ve arzı düşürüyor.

Gizlilik token’ları

Adından da anlaşılacağı gibi, kodları Bitcoin ve DOGE gibi kriptolardan daha iyi gizliliği teşvik ettiğinden gizlilik uygulamaları için kullanılan kripto para birimleridir. Zcash, bir gizlilik token’larının en iyi örneğidir. Merkezi olmayan bir blok zinciri üzerine inşa edilmiş olup, korumalı adresler aracılığıyla gelişmiş güvenlik ve gizlilik sağlamak için gelişmiş bir uygulamalı kriptografi kullanır. İşlemleri korumak için sıfır bilgi kanıtlarını kullanan blok zinciri tabanlı bir ödeme ağıdır. Bu da bir işlemin içeriğini halka açık bir blok zincirinde bile gizli hale getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir