Ünlü analist kriptodaki düşüşü stres testi olarak yorumluyor

Investing.com – Kripto para piyasaları, 2023 yılına pozitif bir görünümle başladıktan sonra ilk çeyrek sonuna doğru rüzgar tersine döndü.

Yılın ilk ayındaki yükseliş ivmesi, Şubat ayında yerini yatay görünüme bıraktıktan sonra Mart ayında kripto piyasalarına yönelik olumsuz haberlerin art arda gelmesiyle kripto para piyasası genelinde hızlı bir düşüş eğilimi başladı.

Bitcoin, bugün 20.000 dolarlık psikolojik sınırının altına sarktı ve böylece Şubat ayı ortasında görülen 25.250 dolardaki 2023 yılı zirvesinden an itibarıyla 19.650 dolar fiyatıyla %22 değer kaybetti. Bitcoin’de bu hafta düşüş %10’u aşarken bu hafta Silvergate’in tasfiye kararıyla hızlanan geri çekilmeyle kripto paralar, FTX çöküşünün ardından en kötü haftalık performansını sergiliyor.

Twitter üzerinde yaptığı analizlerle bilinen Michael van de Poppe, kripto piyasasındaki son gelişmeleri değerlendirdi. Poppe, Twitter üzerinden paylaştığı yorumunda Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların tüm olumsuz haberlerin üst üste gelmesiyle önemli bir stres testinden geçtiğini düşünüyor.

Kripto piyasalarına yönelik baskılar, ABD kaynaklı düzenleyiciler ve bankacılık sorunu olarak baş gösterirken Michael van de Poppe, yatırımcıların zamanla hükümetlerden ve bankacılık kesiminden gelen baskılara tepki göstereceği ve kripto piyasalarını daha fazla benimseyeceklerini iddia etti.

Michael van de Poppe’nin görüşüne yapılan yorumlar arasında birçok kişi bu fikri kabul ederken geleneksel bankacılık desteği olmadan kripto piyasalarına fon aktarımının zorlaşacağı ve bunun da endüstrinin benimsenmesini zorlaştıracağını düşünenler de vardı.

Diğer yandan altın yatırımcısı olarak bilinen ve sıkı bir kripto para eleştirmeni olan Peter Schiff, son kripto para düşüşüyle ilgili yorum yapmakta gecikmedi.

Schiff, kripto paralar gerçekten gelecekse, önde gelen kripto bankası Silvergate neden mazi oldu diye sordu. Blockchain şirketleriyle ilgili iflas dalgasının yakın olduğunu düşünen Peter Schiff, kripto paralarda çöküş yaşanacağını ve kripto kışının buzul çağına döneceğini iddia etti.

Yazar: Günay Caymaz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*