Üçüncü cemre nereye ve zaman düşecek? Üçüncü cemre düştü mü?

Baharı müjdeleyen cemre, eski takvime göre Kasım günleri içerisinde üç farklı aşamada gerçekleşir. Gökten cemre düştüğüne ve düşen bu cemreler ile hava sıcaklığının kademeli olarak arttığına inanılır. Kasım günleri şuan kullandığımız Miladi takvime göre Şubat ayına denk gelmektedir.

Cemre, Arapça kökenli bir kelime olup “kor durumunda ateş” anlamına gelmektedir. Halk arasında yayılan inanışa göre; her sene şubat ayında birer hafta arayla önce havaya sonra suya en sonda toprağa düşerek baharın gelişini müjdeler. Baharın müjdecisi olarak bilinen bu cemrelerin düşmesiyle birlikte önce hava ardından su en son olarak da toprak ısınmaya başlar.

Peki, üçüncü cemre ne zaman düşecek? İşte üçüncü cemrenin düşme tarihi…

CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

İlk cemre 19-20 Şubatta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubatta suya düşmüştü. İlk iki cemrenin ardından üçüncü cemrenin ne zaman düşeceği oldukça merak konusu olmuştu. Üçüncü cemre 5-6 Mart tarihinde toprağa düşecek. Yani bu gün itibariyle son cemre de düşüyor.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan cemrenin düşmesiyle birlikte kıştan bahara geçiş kabul edilir. Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlar. Aynı zamanda bu dönem tarım ile uğraşan kişilerin toprağı işleme döneminin, hayvancılık ile uğraşan kişilerin hayvanlarını otlak ve meralara salma zamanının geldiğini ifade eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir