Türk-İş Başkanı Atalay’dan kamu işçisine zam açıklaması: Arzu etmediğimiz bir rakam olursa biz bu işin içinde olamayız

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ne ilişkin “Biz 15 bin TL teklif ettik, onlar 12 bin TL. Seçimden önce bitirmek istiyoruz ama istediğimiz şekilde bitsin istiyoruz. Arzu etmediğimiz bir rakam olursa biz bu işin içinde olamayız” dedi.

Görüşmeler, kamuda çalışan 700 bin işçiyi kapsıyor.

Neler olmuştu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan 17 Nisan’da bir araya gelmişti. Görüşmede hükümetin kamu işçisi için ikinci teklifi 12 bin lira taban ücret ve ilk 6 ay için yüzde 40 zam olurken işçi tarafı teklifin “yetersiz” olduğunu vurgulamıştı.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Bu teklifi TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ olarak yetersiz bulduk. Tekrar değerlendirilmesini arzu ettik” demiş ve eklemişti:

“Bu teklifin, hem sendikalarımızın hem de üyelerimizin beklentilerinin altında kaldığı için kurumlarımız ve Sayın Bakan tarafından tekrar değerlendirilmesini arzu ettik. Biz de teşkilatlarımızı bilgilendireceğiz. Beklentiler büyük. İnşallah bayram sonu müjdeyi veririz diye umut ediyorum.”

“Bizim için yeterli değil”

Atalay ise “Taban ücretin 11 bin 500 liradan 12 bin liraya yükseltilmesi iyi ama bunun daha yukarıya çekilmesi lazım. Yüzdelik artışın 30’dan 40’a çıkartılması güzel ama bizim için yeterli değil. Toplumun alım gücüyle ilgili sıkıntısı devam ediyor. Bizim görevimiz, temsil ettiğimiz insanların alım gücünü artırmak. Gayretimiz bu yönde. Bugün gelen teklifi küçümsemiyorum ama yüzde 40’ı bir geçelim istiyoruz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hükümetin işçilere ilk teklifi ilk 6 ay için yüzde 30 zam ve 11 bin 500 lira taban aylık olmuştu.

İşçi tarafının talepleri

İşçi tarafının talebi yüzde 45 zam ve 15 bin lira taban ücret.

Mayıs ayına kalmadan toplu sözleşme sürecinin tamamlanması bekleniyor.

Diğer sözleşmeleri de ilgilendiriyor

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir