Selvi Kılıçdaroğlu’ndan, ‘Beslenme Saati’ projesi açıklaması: İnanıyorum ki çok yakın zamanda bu projeler devlet eliyle yürüyecek

Beylikdüzü Belediyesi’nin hayata geçirdiği ‘Beslenme Saati’ projesinin ikinci ayağı Trabzon oldu. Programlara katılmak üzere Trabzon’a giden 13. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, “Ben inanıyorum ki çok yakın zamanda bu projeler devlet eliyle yürüyecek. Biz, bu projenin yaygınlaşması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Tek isteğimiz, çocukların sağlıklı beslenmesi ve yaşaması. Bunun için çabamız devam edecek” dedi. 

Beylikdüzü Belediyesi’nin ilçedeki her çocuğun en az bir öğün sağlıklı gıdaya erişebilmesi için hayata geçirdiği ‘Beslenme Saati’ projesi Türkiye’nin çeşitli illerine dağılıyor. Selvi Kılıçdaroğlu öncülüğünde ‘Türkiye Beslenme Saati’ olarak yaygınlaşan projenin ikinci ayağı Trabzon oldu. Beylikdüzü Belediyesi tarafından organize edilen programlara katılmak üzere kente gelen Selvi Kılıçdaroğlu, iftar öncesi Trabzon’da kadın kooperatiflerini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’na, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve Zehra Çalık’ın yanı sıra CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın eşi Tuba Kaya da eşlik etti. Trabzon programı kapsamında Beşikdüzü ilçesinin Oğuz Mahallesi’ndeki Üretici Kadınlar Dayanışma Derneği’ni ziyaret eden Selvi Kılıçdaroğlu, burada Trabzon kültürünü yansıtan el emeklerini inceledi, üreten kadınlardan bilgi aldı. Yöre kadınlarıyla sohbet eden Kılıçdaroğlu, kadınların sosyalleşmesi ve üretime katkı sağlaması için desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Gün boyu devam eden programların ardından Selvi Kılıçdaroğlu ve Başkan Çalık, Trabzonlu aileler ve çocuklarıyla iftar sofrasında buluştu. ‘Türkiye Beslenme Saati’ uygulamasının sosyal belediyecilik anlayışıyla ekonomik krizin yol açtığı toplumsal yaraları sarabilmek için hayata geçirildiğini belirten Başkan Çalık, şunları kaydetti:

“Ekonomik krizlerin bedelini ne yazık ki büyük oranda çocuklar ve kadınlar ödüyor. Hiçbir sorumluluğu olmasa da çocuklarımıza yüklüyoruz bu ağır sorumluluğu. Çocuklarımıza sahip çıkmak ve varlıkta eşitlemek zorundayız. Biz de bunun için çalışıyoruz. Geldiğimiz noktada birçok okulda yoksulluk nedeniyle çocuklar maalesef öğün atlamak zorunda kalıyor. Yetersiz beslendikleri için sağlık sıkıntıları yaşıyorlar. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, ‘Türkiye’de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek’. Biz, bu sözü kendimiz şiar edindik, bütün çocuklar bizim evlatlarımız dedik. Onları ve geleceklerini güvence altına almak için var gücümüzle çalışıyoruz.”

Konuşmasında projenin yerelin imkanlarıyla hayata geçen bir sosyal adalet projesi olduğunun altını çizen Çalık, şöyle devam etti:

“Evlatlarımızın eşitleneceğini düşündüğümüz ‘Beslenme Saati’ projesini Beylikdüzü’nde uygulamaya geçirdik. Çocuklarımızın özgüvenle ve mutlu bir şekilde büyümesini istiyoruz. Beylikdüzü’nde başlattığımız bu projeyi Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyoruz, Selvi Hanım’ın öncülüğünde de inşallah tüm Türkiye’ye yayılacak. Bizler, evlatlarımızın yüzlerini güldürmek, onlara sevgimizi göstermek, eğitim hayatlarına katkı vermek için tüm varlığımızla çalışmaya devam edeceğiz. Çocukların Selvi Annesi himayesinde, çocuklarımız hayal kırıklığıyla değil başarı ve özgüvenle büyüyecek. Çocuklarımız için hak ettiği aydınlık bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Birlikte başaracağız.”

Selvi Kılıçdaroğlu, ‘Beslenme Saati’ projesi dolayısıyla Çalık’a teşekkür ederek şunları söyledi:

“Tüm çocukların yeterli beslenebildiği, sağlıklı ve güvende olduğu bir geleceği hep birlikte kuracağız. Çocuklarımız için, kadınların gücü, emeği ve şefkatiyle yapacağız bunu. Ben inanıyorum ki çok yakın zamanda bu projeler devlet eliyle yürüyecek. Tabii ki belediyelerimiz de devam edecek ama aslolan, anayasal zorunluluk olarak merkezi hükümetin bunu yüklenmesi. Biz, bu projenin yaygınlaşması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Tek isteğimiz, çocukların sağlıklı beslenmesi ve yaşaması. Bunun için çabamız devam edecek. Ramazan ayı insanların dayanışma içinde olduğu bir ay. Biz böyle gördük ve böyle devam etmesini istiyoruz. Bu ayın sonunu da huzur içinde getireceğiz. Tutulan oruçların, edilen duaların kabul olmasını diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir