Rus Sözcü Dmitri Peskov’un oğlu Nikolai Peskov: 6 ay Ukrayna’da savaştım

Kremlin’e yakın Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan 33 yaşındaki Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov’un oğlu Nikolai Peskov, “Bu benim görevimdi. Arkadaşlarım ve diğerleri oraya giderken, bir kenarda oturup seyredemezdim” dedi.

Wagner‘e katılmanın kendi kararı olduğunu belirten Peskov, süreci bilmediğini ve babasının kendisine yardımcı olduğunu söyledi.

Diğer paralı askerlerin Kremlin bağlantılarını bilmemesi için sahte bir kimlik kullandığını kaydeden Peskov; Ukrayna‘da kendisine hangi adla hitap edildiğini, bu adı gelecekte de kullanması gerekebileceğini söyleyerek açıklamadı.

Peskov, Ukrayna’da nerede görev yaptığını da açıklamış değil.

WAGNER

Wagner, Rusya’da “özel askeri şirket” olarak tanımlanıyor. Şirket, Ukrayna’da savaş suçları işlemek ve insan haklarını ihlal etmekle suçlanıyor. Wagner’in son dönemde, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri kayıplarının artması sonrası, cezaevlerinden binlerce hükümlüyü bünyesine kattığı biliniyor.

Ancak Rusya’da elit bir ailenin üyesinin, Wagner’e katılması çok nadir görülen bir durum.

Nikolai Choles adıyla da bilinen Nikolai Peskov, gençliğini Londra’da geçirmişti ve akıcı İngilizce konuşuyor.

Geçmişte Rusya’ya ait Russia Today televizyonunda muhabirlik yapan Nikolai Peskov, babası gibi, ABD’nin yaptırım uyguladığı Rus vatandaşları arasında.

BİNLERCE ERKEK ÜLKEDEN KAÇTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “kısmi mobilizasyon” kararı sonrası geçen yıl Eylül ayında on binlerce Rus erkek askera alınmamak için ülkeden kaçmıştı. O dönem orduya katılmakta tereddüt eder görünen Nikolai Peskov ile YouTube’da yayımlanan bir programda dalga geçilmişti.

Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigozhin, Ukrayna’da görev yapan Rus generalleri özellikle gafları nedeniyle eleştirmiş; askeri yetkilileri de, paralı asker şirketine saygı göstermemekle suçlamıştı.

Putin geçen ay Rus ordusunun ve Wagner’im kamuoyunda eleştirilmesini yasaklamıştı.

Rusya’da geçen ay yürürlüğe giren yasa ile Rus ordusunun herhangi bir biriminin “saygınlığına zarar verenler” 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir