Naci Görür’den Dikkat Çeken ‘Adana’ Paylaşımı: ‘7,5 Deprem Üreten Sürgü Fayı Kırıldı’

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkıma uğrayan 11 ilden biri olan ve deprem riski ile karşı karşıya kalan Adana ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Görür, ‘Maraş, Yumurtalık, Osmaniye ve Ceyhan yörelerinde DAF’ın kolları var. Bu kollar üzerine Maraş ve Gaziantep depremleri stres transfer etmiş olabilir diye yönetimleri uyardık’ dedi.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler 11 ilde büyük yıkıma neden olmuştu. Adana ile ilgili soruların yöneltildiğini söyleyen Görür, kırılmayan Sorgun fayına dikkat çekerek, şu uyarılarda bulundu:

‘Maraş’ta 7,5 deprem üreten Sürgü fayı kırıldı, ama onun batı-güneybatı uzanımı olan Sorgun fayı kırılmadı’

‘Arkadaşlar, Adana hep soruluyor. Herkes aynı şeyi tekrar tekrar soruyor. Kaygılarınızı anlıyorum, ama mümkün olduğunca insanımıza yararlı olacak, onları doğru yönlendirecek konular üzerinde duralım. Maraş’ta 7,5 deprem üreten Sürgü fayı kırıldı, ama onun batı-güneybatı uzanımı olan Sorgun fayı kırılmadı. Bu fay Adana havzasına dallanarak devam ediyor. Maraş, Yumurtalık, Osmaniye ve Ceyhan yörelerinde DAF’ın kolları var. Bu kollar üzerine Maraş ve Gaziantep depremleri stres transfer etmiş olabilir diye yönetimleri uyardık. Amaç doğru şeyler yapmak, yerleşim yerlerimizi deprem dirençli yapmak. Bilim durum ne ise onu söyler, istediğimizi, hoşumuza gideni değil. Lütfen insanları suçlamayalım, söylemedikleri şeyi söylemiş gibi yapmayalım bu işleri siyasileştirmeyelim. Gelin hep beraber deprem konusunda insanlarımıza, yöneticilerimize destek olalım, sevgiyle.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir