Emre Alkin haksız mı: Tek soru soracağım

İthalatta ilave gümrük vergisi uygulanmasına ilişkin açıklamalarda bulunan ekonomist Emre Alkin, önemli noktalara dikkat çekti.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Alkin, “Tek bir soru soracağım: Dış rekabette güçlü firmalar yaratmaya çalışmak yerine, iç piyasada obez firma yaratmaya daha ne kadar devam edeceğiz?” dedi.

“10 YILDA BİR SPOR AYAKKABI ÜRETEBİLDİNİZ Mİ?”

“Vazgeçtim, bir soru daha soracağım ama şartım var: “Doğru düzgün spor ayakkabısı bile yapamıyorsunuz” dediğimizde “onlardan iyisini yaparız” diye hamaset yapanlar cevap versin” diyen Akin, “Acaba korumacılıkla geçen 10 yıl sonunda herhangi bir sporcunun müsabakaya çıkarken ayağına giydiği bir spor ayakkabısı üretebildiniz mi ? Cevap belli.” ifadelerini kullandı.

Alkin açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Sözün özü, sizlere verilen bu kadar destek, teşvik ve korumaya rağmen dünya klasında bir şey çıkaramadınız ama dünya klasındaki basketbolumuz, voleybolumuz ve diğer branşlarda sporcu olmak isteyenlerin hayatını zorlaştırdınız.

Konunun sadece üretmek değil, tasarım-teknoloji-rasyonellik-reklam-pazarlama-sponsorluk vs gibi çok sayıda parametrenin içinde olduğu bir ekosistemden bahsedildiğini anlamadan, yabancı rakiplere karşı korunarak sadece kaçınılmaz sonunuzu erteliyoruz.

Artık biraz da siz Türkiye’yi, Türk insanını koruyun. Sizi korumaktan hayatımız yaşanmaz hale geldi. Size verilen kaynakların, yapılan ayrımcılığın, verimsizliğinizin faturasını biz ödüyoruz. Artık gerçeklerle yüzleşmenizin vakti geldi. Doğru düzgün işler yapmak isteyenlerin sırtından biz zahmet inin, önlerini açın. “Çin’den gelen ucuz mallar” masalıyla yeterince uyuttunuz herkesi. Enflasyonun bir sebebi de sizlersiniz. Dost acı söyler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x