Büyükekşi’den hükmen mağlubiyet ve Lale Orta açıklaması!

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Double Pass ile düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sonuç odaklı işleyen bir futbol ekosistemi oluşturmaları gerektiğini belirten Mehmet Büyükekşi, “TFF olarak bizim rolümüz, futbol akademileri projesini sağlam bir zemine oturtmak ve uygulamasını sağlamak. Kulüplerimiz ekonomik olarak zor durumdalar. Borçları 25 milyar TL’ye yakın. Faizi ile birlikte bu iki katına çıkıyor. Futbol akademileri projemiz, işte bu yüzden kritik öneme sahip. Hem sportif başarıda hem de finansal açıdan ihtiyaçları karşılıyor. Kulüplerimizin kendi altyapılarına kaynak ayırmalarını ve onları geliştirmeleri gerekiyor. Altyapı akademilerinden yetişen futbolcuların, öncelikle kendi kulüplerinin A takımına yükselmelerini, bir sonraki adımda da yurt dışına transfer olmalarını istiyoruz” dedi.

“Ziyaretlerin amacı, Türkiye’nin altyapı akademileri modelini geliştirmekti”

Millî Takımın başarısının bu projenin sağlıklı yürüyüşüne bağlı olduğunu belirten Büyükekşi, “Millî Takımımıza her yaş kategorisi için oyuncu havuzu oluşmasını hedefliyoruz. Bugüne kadar hem yurt içi hem de yurt dışı birçok ziyaret gerçekleştirdik. Altyapı tesislerini inceledik ve görüş alışverişlerinde bulunduk. Tüm bu ziyaretlerimizin amacı, Türkiye’nin altyapı akademileri modelini geliştirmekti. Türk futbolunda genç oyuncu gelişimini uluslararası standartlarda, sağlıklı ve sürdürülebiir bir akademi modeliyle oluşturmak adına, Double Pass firmasıyla iş birliği protokolünü sizlerin huzurunda imzalayacağız. Double Pass; FIFA, UEFA ve çeşitli ülke federasyonlarıyla yürüttüğü eğitim ve denetleme çalışmalarıyla dünya çapında kendini ispat etmiş, 20 yılı aşkın tecrübeye sahip bir şirket. Premier League, Bundesliga, US Soccer, J-League, DBU, Flamengo, Hertha Berlin, SC Internacional, FC Copenhagen ve daha pek çok saygın kuruluşla birlikte çalışmalar gerçekleştirmiş” ifadelerini kullandı.

Mehmet Büyükekşi proje kapsamında yapılacak faaliyetler hakkında şunları kaydetti:

“Öncelikle, yaş gruplarına özel kriterleri taşıyan antrenörler seçilecek. Kulüplerde gerçek anlamda futbol akademileri kurulacak ve 6 ay süre ile antrenörlerin ücretleri TFF tarafından karşılanacak.

“Akademiler TFF tarafından denetlenecek ve destek mekanizmaları denetleme sonuçlarına göre işletilecek. Belirli kriterlere göre seçilecek antrenörler, kendi ilgili yaş gruplarına göre eğitim alacaklar. Eğitimini tamamlayan antrenörler, eğitimini aldıkları yaş gruplarına göre çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim verecekler.”

“Gelecek sezon Süper Lig ve TFF 1. Lig kulüplerine akademi zorunluluğu getirilmesi ile ilgili yönetim kurulu kararı aldık. Bugün de kulüplerimize tebliğ edeceğiz. Futbol akademilerinin finansmanında, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ilgili kanunu değiştirerek kulüplerimize stopaj iadelerini altyapı için kullanma zorunluluğu getirdi. Kulüplerimize böyle güzel bir imkan tanıyarak Türk futbolunun gelişmesine büyük destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Hazine ve Maliye Bakanımız ile Gençlik ve Spor Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”

“Diğer taraftan, genç futbolcu gelişimi kapsamında; 2023-2024 sezonunda Süper Lig’deki takımların, 2024-2025 sezonundan başlamak üzere katılabileceği B takımı uygulamasını da hayata geçiriyoruz.”

“Futbol akademileri projemizi başlattık. Çıktığımız bu yolda futbolumuzun tüm paydaşlarının birlik ve beraberlik içinde ortak bir amaç için çalışacaklarına eminiz. Şanlı Cumhuriyetimizin ve Federasyonumuzun 100. Kuruluş yıl dönümünde, tüm camiamızı Türk futbolunun geleceğini istikrarlı ve kalıcı bir başarıya taşımaya davet ediyoruz. Bu önemli projeye katkı sağlayacak tüm paydaşlarımıza ve Double Pass firmasına çok teşekkür ediyorum.”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi daha sonra gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Mehmet Büyükekşi, derbi maçtaki hakem ataması için; “Bu hafta sadece Fenerbahçe-Beşiktaş maçının hakemi manuel olarak atandı. Bu konuda MHK’nın bir talebi oldu. Biz de inceledik ve Belçika’da da benzer uygulamalar oluyor. Bazen en zor maçı manuel olarak atayabiliyorlar. Biz de buna izin verdik. Şeffaflık gereği de bunu özellikle açıkladık.” dedi.

Büyükekşi, Beşiktaş’ın Gaziantep FK ve Hatayspor maçları için yaptığı başvuru hakkında da şunları söyledi:

“Biliyorsunuz, yönetim kurulumuz depremden hemen sonra 10 Şubat’ta bir karar aldı. Depremden etkilenen ve olağanüstü hal ilan edilen illerde ligden çekilmek isteyen kulüplerin taleplerini kabul ettik. Oynadıkları maçları tescil ettik. Ligden çekildikleri için bundan sonraki maçlarda 3-0 hükmen mağlup ilan edilmeleri kararını aldık. O tarihten itibaren lig devam ediyor. Bu kulüpler 2022/23 sezonunda yapacakları maçlarda 3-0 hükmen mağlup ilan edildiler. Toplam 9 takım ligden çekildi. Oynadıkları maçlar kesinlikle silinmez. Bu maçlar tescil edilmiştir. Bu maçlarla ilgili kırmızı kartlar, sarı kartlar, ödemeler olmuştur. Hiçbir zaman olmamıştır. Önümüzdeki yıllarda da olmaz.”

Lale Orta sözleri!

Büyükekşi, eleştirilerin odağındaki Lale Orta için; “MHK başkanını değiştirme gibi bir düşüncemiz yok.” açıklamasında bulundu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir